Orion Cobalt Series CBA3500.4 High Efficiency 4-Channel Class A/B Amplifier for Car Audio Stereo - 3500W Max, 500W RMS, 2/4 Ohm Stable, Adjustable Low/High Pass, Bass Boost, MOSFET Power Supply
★★★★★ 4.2 93 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.luga.lu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • FEATURES: The CBA3500.4 amplifier has features like - Frequency Response: 10~30kHz, Low Pass Filter, High Pass Filter, Bass Boost, and MOSFET Power Supply. The ultimate powerhouse for your audio needs.
  • POWER: The Cobalt CBA3500.4 amplifier has a power rating of 125W RMS X 4 @ 2 OHMS, 80W RMS X 4 @ 4 OHMS. This amplifier also provides a 2-way protection circuitry for you to unleash the full potential of your car audio system.
Model CBT35004
Voltage 6 Volts
Brand Name AVD
Manufacturer Orion
Output Power 3500 Watts
Mounting Type Surface Mount
Number of Channels 4
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
93 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (73)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)